Džidda (Saúdská Arábie) 7. října (ČTK) – Královský palác v saúdskoarabské Džiddě se dnes stal terčem útoku. Ozbrojený muž zastřelil dva příslušníky palácové stráže a tři další zranil, pak ho bezpečnostní složky zastřelily. Oznámilo to saúdskoarabské ministerstvo vnitra.

Podle sdělení ministerstva citovaného agenturou Reuters muž přijel autem k bráně paláce a začal střílet. Královská stráž palbu opětovala a střelce při tom zabila.

Podle médií byl útočník identifikován jako 28letý občan Saúdské Arábie Mansúr al-Amrí. Bezpečnostní síly informovaly, že zajistily neupřesněný počet automatických pušek kalašnikov a zápalných bomb, které al-Amrí u sebe měl.

Král Salmán je v současné době na oficiální návštěvě v Rusku. Prohlášení ministerstva vnitra neupřesňuje, kde se nachází korunní princ Muhammad bin Salmán. Některá státní média se nedávno zmiňovala o tom, že by měl být v Džiddě.

Agentura AFP před zveřejněním zprávy o útoku napsala, že velvyslanectví Spojených států v Rijádu upozornilo občany USA na možné nebezpečí teroristického útoku v okolí paláce v Džiddě. Město leží na západě Saúdské Arábie na pobřeží Rudého moře.

K dnešnímu napadení palácové stráže se zatím žádná radikální skupina nepřihlásila. Mluvčí ministerstva vnitra generál Mansúr Turkí televizní stanici Al-Arabíja řekl, že al-Amrí nemá žádný kriminální záznam ani není známo, že by byl napojený na nějakou extremistickou skupinu.

V Saúdské Arábii provádí bombové atentáty a útoky se střelnými zbraněmi proti bezpečnostním silám a také proti muslimským šíitům Islámský stát. Islamisté této teroristické organizace dlouho kritizují vedení prozápadního království a obviňují ho z odchylky od striktního výkladu islámu a ze vstřícnosti vůči zájmům Spojených států.

Al-Arabíja ve čtvrtek informovala, že saúdskoarabská bezpečnost zlikvidovala v Rijádu buňku Islámského státu. Televize uvedla, že při středečních zásazích na třech místech hlavního města zabila dva členy této buňky a pět dalších zadržela.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner