Kubánské úřady pozatýkaly v neděli několik desítek lidí na východě země, aby jim zabránily v demonstracích. Mělo jít o první manifestace v ulicích za propuštění politických vězňů od smrti kubánského vůdce Fidela Castra, který zemřel 25. listopadu a po jehož smrti byl v zemi vyhlášen devítidenní smutek. Informovala o tom agentura AFP.

„Zatím jsme spočítali 42 zadržených, z toho 20 v Santiagu a 10 v Havaně,“ řekl agentuře AFP José Daniel Ferrer. Tento šéf Vlasteneckého svazu Kuby byl také několik hodin držen na policii v Santiagu de Cuba, kde byl před dvěma týdny Fidel Castro pohřben. „Vyhrožovali mi a tvrdili, že svoláním demonstrace jsem se dopustil trestných činů veřejných nepokojů, atentátu, neúcty a špionáže,“ uvedl Ferrer po svém propuštění.

Kubánský režim popírá, že by v zemi existovali političtí vězni, jak tvrdí opozice a mezinárodní organizace pro lidská práva. Režim často disidenty zatýká jen na krátkou dobu, zejména proto, aby nemohli demonstrovat v ulicích. Takto například policie každou neděli zadrží několik členek hnutí Dámy v bílém, nebo hlídkuje před jejich domy, aby jim zabránila v tradičním nedělní protestu proti vládě.

V pátek byla také na Kubě na několik hodin zadržena a poté vyhoštěna ze země americká právnička Kimberley Motleyová. Zatčena byla spolu s kubánským hudebníkem Gorkim Ávilou, lídrem punkové skupiny Porno para Ricardo. Ávila, který letos v létě vyprávěl o porušování lidských práv na Kubě i účastníkům rockového festivalu v Trutnově, se chtěl s Motleyovou poradit stran případu jiného aktivisty Danila Maldonada.

Maldonado byl zatčen den po smrti Fidela Castra proto, že na zeď v Havaně namaloval graffiti s větou „Se fue“ (Odešel). Nyní mu hrozí až tři roky vězení za „poškozování státního majetku“. Dvaatřicetiletý aktivista, označovaný organizací Amnesty International za „vězně svědomí“, byl zatčen již v minulosti kvůli kresbě dvou prasat, které pojmenoval Fidel a Raúl.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner