Nikósie 4. února (ČTK) – Téměř stovka uprchlíků původem zřejmě ze Sýrie přeplula v noci na dnešek z jižního Turecka na severní pobřeží řecké části ostrova Kypru. Podle ředitele místního úřadu civilní ochrany, kterého citovala agentura AP, jde o první skupinu migrantů, která letos na řeckou část ostrova dorazila.

Mezi 93 lidmi na palubě lodi, která přirazila ke břehu u obce Kato Pyrgos nedaleko zelené linie oddělující řeckou a tureckou část Kypru, bylo 17 žen a 42 dětí. Podle kyperských úřadů jde pravděpodobně o Syřany, kteří na cestu vyrazili z jihotureckého města Mersin. Podle kyperských médií zaplatili pašerákům 2000 dolarů na osobu (50.000 Kč), aby se na ostrov dostali.

Podle kyperských úřadů jsou všichni migranti v dobrém zdravotním stavu a byli převezeni do záchytného centra nedaleko metropole Nikósie.

Ředitel úřadu civilní ochrany uvedl, že od září 2014 jde o jedenáctou skupinu migrantů, která se přeplavila z Turecka přes východní část Středozemního moře na Kypr. Celkem se tak na řeckou část ostrova, která je členem Evropské unie, za tu dobu dostalo 948 migrantů.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner