Washington 30. června (ČTK) – Americká letiště po začátku uplatňování protiimigračního dekretu prezidenta Donalda Trumpa fungují v běžném režimu, hlášen není žádný chaos, jako tomu bylo v případě zablokovaného lednového exekutivního příkazu. Na několika letištích podle serveru The Daily Beast působí dobrovolní právníci a ochránci lidských práv, aby mohli poskytnout rady občanům šesti převážně muslimských zemí, kterých se omezení týká.

„Na letišti nečelíme žádným potížím, i tak zde ale jsme, abychom dění sledovali a říkali lidem, co se děje,“ řekla Camille Macklerová, která je šéfkou právního sdružení New York Immigration Coalition (NYIC). Macklerová se spolu s dalšími členy NYIC vydala na newyorské Kennedyho letiště. Dodala, že k problémům bude docházet spíše na amerických zastupitelských úřadech v zahraničí, kde lidé žádají o víza.

Macklerová se podobně jako řada kritiků dekretu domnívá, že Trumpova administrativa porušuje rozhodnutí nejvyššího soudu, který v pondělí protiimigrační opatření částečně odblokoval s tím, že do USA z občanů Íránu, Sýrie, Libye, Jemenu, Súdánu a Somálska mohou jen ti, kteří v zemi mají prokazatelné rodinné, studijní či pracovní vazby. Podle Bílého domu ale víza nebudou dostávat například prarodiče či vnuci, ale jen manželé, sourozenci nebo děti.

„Nejvyšší soud to jasně zamýšlel pro ty osoby, které nemají na USA žádné vazby, administrativa to ale překroutila,“ řekla Macklerová. „Víme, že prezident chce zakázat vstup muslimům, toho se také snaží dosáhnout,“ dodala.

Na Dullesovo letišti u Washingtonu ve čtvrtek ve 20:00 místního času (pátek 02:00 SELČ) dorazilo asi pět právníků z řad dobrovolníků, doprovázelo je několik tlumočníků a také kritici dekretu. Na místě byla i Jasmeet Sidhuová z organizace Amnesty International. Ta uvedla, že situace na letišti je klidná.

Oproti lednu, kdy tehdejší Trumpův protiimigrační dekret vyvolal chaos, neboť imigrační a celní úředníci bránili vstupu všem občanům dotčených zemí bez výjimky, jsou nynější omezení méně přísná. Pro stávající držitele amerických víz se nic nemění, do USA mohou nadále po dobu platnosti víz volně cestovat. Noví žadatelé o víza ale musí prokázat, že mají na USA úzké a důvěryhodné vazby.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner