Částku ve výši 150 milionů eur (čtyři miliardy Kč) uvolní německá vláda v příštích třech letech na pobídky neúspěšným žadatelům o azyl. Penězi je chce motivovat, aby se sami dobrovolně vrátili do vlasti. Listu Augsburger Allgemeine to dnes řekl ministr pro rozvojovou pomoc Gerd Müller. Podle něj je systém pobídek levnější, než platit dlouhé azylové řízení.

O peníze z fondu budou moci požádat nejen žadatelé o azyl, jejichž řízení již skončilo zamítnutím žádosti, ale také ti migranti, kteří se rozhodli vrátit do vlasti, aniž by vyčkali konečného rozhodnutí německých úřadů.

„Během příštích tří let uvolníme každoročně 50 milionů eur na návratové programy,“ řekl Müller listu Augsburger Allgemeine. Podle ministra mají o dobrovolný návrat do vlasti zájem především lidé z Iráku, Afghánistánu a balkánských zemí. Programu s názvem „Perspektiva vlast“ by mohlo využít několik stovek tisíc lidí, uvedl Müller.

Podle něj se řada migrantů z Německa neodvažuje vrátit zpět domů také proto, že mají strach, že budou muset zase začínat od nuly. Vládní fond by jim tedy poskytl prostředky do začátků. „Uprchlíci se tak domů nevrátí jako ti, co selhali,“ uvedl. V součtu je navíc program pro Německo finančně méně nákladný než vedení zdlouhavých azylových řízení s možností odvolávání, vysvětlil Müller.

Do Německa jen v loňském roce přišlo 890.000 uprchlíků. Letos by jich podle Spolkového úřadu pro migraci a uprchlíky (BAMF) mělo být méně než 300.000.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner