Houston (USA) 21. dubna (ČTK) – V Houstonu se dnes rodina a nejbližší přátelé rozloučí s bývalou první dámou Barbarou Bushovou, která zemřela v úterý ve věku 92 let. Mezi smutečními hosty neveřejného pohřbu má být i několik bývalých amerických prezidentů, nynější hlava státu Donald Trump ale přítomen nebude.

Smuteční obřad v episkopálním kostele sv. Martina v Houstonu začne v 11:00 místního času (18:00 SELČ). Bývalá první dáma pak bude pohřbena na pozemku Bushovy prezidentské knihovny asi 160 kilometrů severozápadně od Houstonu.

Trump svou neúčast omluvil zmatkem, který by prezidentská ochranka mohla při ceremoniálu způsobit. Současnou první rodinu bude zastupovat prezidentova manželka Melania. Podle některých činitelů Bílého domu by Trumpova přítomnost jen připomněla kontroverzní vztah zemřelé k nynějšímu prezidentovi.

Barbara Bushová během kampaně v roce 2016 několikrát dala najevo vůči republikánskému kandidátovi výhrady, naopak Trump nehovořil příliš uctivě o jejím manželovi ani synovi, kteří stáli v čele USA v letech 1989-1993 a 2001-2009.

Kromě exprezidentů George Bushe staršího a George Bushe mladšího se s Barbarou Bushovou přijdou rozloučit i synové Jeb, Neil a Marvin a dcera Dorothy. Mezi hosty budou další exprezidenti Barack Obama a Bill Clinton a bývalé první dámy Michelle Obamová, Laura Bushová a Hillary Clintonová. Nedostaví se exprezident Jimmy Carter, který je v zahraničí, ani jeho žena Rosalynn, která se zotavuje po operaci.

Veřejnost se mohla s Barbarou Bushovou rozloučit od pátečního poledne až do půlnoci v houstonském kostele sv. Martina, kde byla vystavena její stříbrná rakev. Kostel manželé Bushovi často navštěvovali.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner