O problémech klimatu a jejich řešení bude dnes odpoledne na Akademii věd v Praze přednášet světový klimatolog Hans Joachim Schellnhuber. Zakladatel a šéf Potsdamského institutu pro výzkum změny klimatu je dlouholetým členem Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC) a mimo jiné i poradcem německé kancléřky Angely Merkelové. Jako zástupce vědecké obce se zúčastnil panelové diskuse ve Vatikánu, která předcházela letošnímu zveřejnění encykliky Laudato Si‘ papeže Františka věnované ochraně životního prostředí.

Schellnhuber už v roce 1995 předložil koncept globálního oteplení o maximálně dva stupně Celsia vůči předindustriálnímu období – koncept, který přijala německá vláda, Evropská unie a nyní je celosvětově přijímaným cílem. I o něm bude jednat Klimatická konference v Paříži (COP 21).

Pětašedesátiletý vědec je zapojen do řady projektů. Byl členem expertní skupiny pro otázky energetiky a změny klimatu Evropské komise a je jedním z hlavních autorů zprávy pro Světovou banku o možných dopadech oteplení Země až o čtyři stupně Celsia do konce 21. století. V roce 1992 založil Potsdamský institut pro výzkum změny klimatu, z něhož vybudoval jednu ze světově nejdůležitějších institucí v oblasti výzkumu klimatu.

Jako další hosté přednášky vystoupí také náměstek ministra průmyslu a obchodu Pavel Šolc a šéf premiérových poradců Vladimír Špidla. Diskusí bude provázet český geochemik a ekolog Bedřich Moldan, zástupce ředitele Centra pro otázky životního prostředí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner