Turecká armáda oznámila, že na zmařeném pokusu o převrat se v polovině července podílelo 8651 vojáků, což je 1,5 procenta armády. Informovala o tom turecká televizní stanice NTV. Pučisté použili 35 letadel, včetně 24 stíhaček, a 37 vrtulníků. Při násilnostech tehdy přišlo o život nejméně 246 lidí a dalších přes 2000 jich utrpělo zranění. Ministerstvo vnitra pak informovalo, že turecké úřady už zadržely přes 15.000 lidí, včetně více než 10.000 vojáků.

Armáda ve svém prohlášení rovněž uvedla, že vojáci, kteří se na převratu podíleli, patřili k „teroristické“ skupině vedené duchovním Fethullahem Gülenem, kterého Ankara obviňuje ze zosnování puče. Gülen už dlouho žije ve Spojených státech a veškerá obvinění odmítá. Při pokusu svrhnout vládu prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana vzbouřenci použili také 37 tanků a 246 obrněných vozů.

Gülenovy údajné příznivce se vláda teď snaží odstranit v rámci rozsáhlých čistek. Více než 50.000 vojáků, policistů, soudců, prokurátorů nebo učitelů již bylo zatčeno či propuštěno z práce. Mezi nimi je na 2000 soudců a prokurátorů, ale také přes 20.000 učitelů. Ministerstvo vnitra dnes upřesnilo, že formálně bylo zadrženo 8113 osob, se kterými už probíhá soudní řízení.

V Turecku nyní platí výjimečný stav, který mimo jiné umožňuje prezidentovi vládnout pomocí dekretů. Dekretem už prezident například prodloužil na 30 dnů období, kdy podezřelý smí být zadržován bez obvinění.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner