Teherán 3. ledna (ČTK) – Na manifestace uspořádané zhruba v deseti íránských městech na podporu vlády dnes přišly desítky tisíc lidí. Oznámila to íránská státní televize, která odvysílala záběry několika manifestací. Od poloviny minulého týdne se v zemi konají protivládní demonstrace, při kterých lidé protestují proti špatnému stavu ekonomiky, zdražování potravin i proti vedení země.

Na dnešek úřady svolaly akce občanů, kteří stojí za vládou. Mnozí nesli hesla odsuzující násilnosti, které protivládní demonstrace provázejí. Od minulého týdne při nich už zahynulo 21 lidí a ve vězení skončilo až 450 osob. Mnoho mrtvých bylo hlášeno v minulém týdnu po nočních střetech, noc na dnešek byla v Teheránu klidná.

Kromě podpory duchovnímu vůdci země ajatolláhovi Alímu Chameneímu provolávali účastníci dnešních akcí smrt Americe a Izraeli a také členům opoziční skupiny Lidoví modžáhedové, které Teherán připisuje podněcování k násilí.

Velitel íránských revolučních gard generál Muhammad Alí Džafarí podle zpravodajského serveru BBC na provládní akci prohlásil, že podněcování k protestům proti vládě je u konce a že nepřátelé země byli poraženi v důsledku připravenosti bezpečnostních složek a bdělosti obyvatel. Na každé z protivládních demonstrací podle něj nebylo více než 1500 osob a v celé zemi se těchto protestů zúčastnilo maximálně 15.000 lidí. Dodal, že za protesty stáli monarchisté a nepřátelé revoluce a že demonstrace podpořila někdejší americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová.

Dnešní shromáždění se mimo jiné konala v Ahvázu, který je střediskem ropné provincie Chúzestán, v kurdském městě Kermánšáhu i v Komu, považovaném za středisko šíitského islámu. Mnozí nesli íránské vlajky a provolávali podporu duchovenstvu a vládě.

Protesty začaly 28. prosince a podle některých íránských představitelů je vyvolávají nepřátelé Íránu. Prezident Hasan Rúhání řekl, že Íránci mají právo kritizovat, ale způsobem, který přispěje k nápravě. Dnes Rúhání řekl v telefonickém rozhovoru tureckému prezidentovi Recepu Tayyipu Erdoganovi, že doufá, že protesty do několika dní skončí.

Už několik dní situaci v Íránu sledují i vlády jiných zemí, například Spojené státy a Izrael podporují demonstranty. Mluvčí německé vlády dnes řekla, že Německo vyzývá Írán, aby na protesty odpověděl patřičným způsobem. Prozatím podle mluvčí nic nenasvědčuje tomu, že by krize měla vliv na německé podniky v Íránu. Británie vyzvala Írán ke smysluplné debatě, Francie kritizovala zákroky proti demonstrantům, které podle ní odporují právu na svobodu projevu.

Podle íránského vedení se k původně poklidným protestním akcím připojili provokatéři, kteří začali s násilím a ničením.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner