Na řadě přírodních koupališť v Česku je voda nevhodná ke koupání, nebo přímo zdraví nebezpečná. Takových míst jsou podle webu hygieniků v republice více než dvě desítky. Důvodem jsou hlavně silná vedra v posledních dnech, která podporují šíření nebezpečných sinic.

Již od začátku srpna se teploty v Česku drží vysoko nad tropickou třicítkou. Právě v horku se daří sinicím, které podle Státního zdravotního ústavu obsahují látky vyvolávající alergické reakce – vyrážky, podráždění očí či rýmu. Také produkují toxiny, které mohou způsobit žaludeční a střevní potíže, bolesti hlavy i jaterní problémy.

Kvůli výskytu sinic je například zakázáno koupání v jezeře Ostrá na Nymbursku. Zcela v pořádku je naopak třeba voda na Slapské přehradě. V Praze je voda nevhodná ke koupání v Šeberáku, který je letos napuštěn jen částečně. Výborná kvalita vody je v koupališti v Radotíně, kde však kvůli suchu a nedostatku vody provozovatelé omezili dobu vstupu na jednu až čtyři hodiny.

Na jihu Čech zasáhly sinice většinu přírodních koupališť sledovaných hygieniky, včetně několika míst na Orlické přehradě či u Lipenské přehrady. Vhodná ke koupání je ale voda přímo u Lipna nad Vltavou. V Plzeňském kraji je na většině sledovaných nádrží stále koupání možné. Ke koupání nevhodné jsou rybník Valcha a koupaliště v Janovicích nad Úhlavou na Klatovsku.

V Karlovarském kraji se k sinicím přidaly problémy s cerkáriemi, larvami motolic, které způsobují  kožní i střevní potíže. Cerkárie jsou na největším koupališti v regionu, sokolovském Michalu, a kvůli sinicím platí zákaz koupání na Velkém rybníce v Hroznětíně. V Ústeckém kraji se koupání nedoporučuje jen ve Chmelaři na Litoměřicku.

Na severu Čech mají koupaliště jiné problémy. V Libereckém kraji je sice voda v pořádku, ale je jí málo. Nejhůře jsou na tom zřejmě Hejnice na úpatí Jizerských hor, kde je v koupališti jen asi polovina obvyklého stavu. V Královéhradeckém kraji hygienici zrušili zákaz koupání u autokempu u Rozkoše na Náchodsku, ale voda je dále ke koupání nevhodná.

V Pardubickém kraji zatím nebylo nikde nutné koupání zakázat, ale po koupání v přehradě Seč na Chrudimsku odborníci doporučují sprchování. Na Vysočině platí zákaz v nádrži Sedlice na Pelhřimovsku a rybníku Sykovec na Žďársku, na většině hygieniky sledovaných ploch je ale koupání možné.

V Olomouckém kraji nyní hygienici kontrolovali dvě místa, jezera Poděbrady u Olomouce a Plumlovskou přehradu, a na obou je voda na nejlepším stupni kvality. Ve Zlínském kraji platí zákaz koupání ve slepém rameni řeky Moravy v Pahrbku na Zlínsku, jinde se koupat dá. V Moravskoslezském kraji je kvalita vody pouze na jednom místě zhoršená – v Budišově nad Budišovkou na Opavsku, po koupání je třeba se osprchovat. Na jihu Moravy jsou problémy také jen na jednom místě, nevhodný ke koupání je rybník Suchý na Blanensku.

Výskyt sinic si mohou lidé podle odborníků ověřit jednoduchým testem. Vodu naberou do plastové lahve, a když se po půl hodině zelené částice sdružují poblíž hladiny, jedná se o sinice. Pokud jsou rovnoměrně rozptýlené, jsou to netoxické řasy.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner