Zhruba 1300 migrantů dnes pokojně demonstrovalo u řecké vesnice Idomeni nedaleko makedonské hranice. Informovala o tom agentura AP. Makedonie začala ve čtvrtek povolovat přechod přes své území pouze uprchlíkům ze Sýrie, Afghánistánu a z Iráku, migranty z jiných zemí nevpouští.

Většina účastníků dnešního protestu pocházela z Maroka, někteří ale byli i z dalších severoafrických zemí, například z Alžírska, Tuniska, Libye a dále z Libanonu, Íránu, Pákistánu, Bangladéše a Konga.

Vykřikovali hesla, jako jsou „Svoboda“, „Nejsme teroristé“ a „Nepůjdeme zpátky“. Jedna skupina protestujících držela údajně transparent s nápisem „Je nám líto, Francie, ale my nejsme nebezpeční lidé. Potřebujeme mír a dobrý život“. Někteří z demonstrantů prý zahájili rovněž hladovku.

Vpodvečer migranti, z nichž většina na hranici tráví už třetí den, protest ukončili a nedaleko přechodu si postavili provizorní stany. Makedonie přistoupila k odmítání migrantů, kteří nepocházejí ze Sýrie, Iráku či z Afghánistánu, poté, co obdobné opatření přijaly i chorvatské a slovinské úřady.

Řecké ministerstvo vnitra nabídlo dnes odmítnutým migrantům možnost vrátit se autobusem zpět do záchytných zařízení v Aténách. Přes Řecko a Makedonii směřují tisíce migrantů po takzvané balkánské stezce do Srbska a pak do bohatších zemí západní a severní Evropy.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner