Řím/Paříž/Berlín 23. června (ČTK) – Italská vláda vyhlásila kvůli vedrům a extrémnímu suchu stav nouze v okolí měst Parma a Piacenza na severu země a uvolnila 8,65 milionu eur (asi 227 milionů Kč) na pomoc zemědělcům, informovala dnes italská média. Ve Francii by dnes podle meteorologů měla vlna veder z posledních dnů polevit a Německo se vypořádává s následky čtvrtečních bouřek.

Hladina nejdelší italské řeky Pád poklesla podle hydrologů o 65 procent oproti normálu. Potíže s nedostatkem vody hlásí i Sicílie a Sardinie.

Za malé zásoby vody může velmi suché jaro, které bylo podle meteorologů druhé nejsušší od roku 1800.

Sucho působí potíže italským zemědělcům, kteří už vyčíslili škody na téměř jednu miliardu eur (asi 26,3 miliardy Kč). To se podle sdružení zemědělců odráží i na růstu cen.

S vedry se v uplynulých dnech potýkala také Francie, kde tento týden na mnoha místech padly teplotní rekordy. Meteorologové očekávají, že dnes by měla horka na většině území polevit.

Během bouřek, které ve čtvrtek a v noci na dnešek zasáhly především Německo a Česko, bylo zaznamenáno téměř půl milionu blesků, uvedl server severe-weather.eu. Bouře doprovázené vydatnými dešti napáchaly značné škody především na severu Německa. Hasiči zasahovali u popadaných stromů či zatopených sklepů. Na mnoha místech včetně páteřní tratě mezi Berlínem a Düsseldorfem je stále přerušena železniční doprava.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner