Nigerijská armáda dnes zakázala lidem žijícím ve státě Borno na severovýchodě země používat koně a osly. Opatřením chce zabránit dalším útokům radikální islamistické organizace Boko Haram, jejíž bojovníci v posledních týdnech právě na hřbetech koní napadali místní vesnice. Informovala o tom dnes agentura AFP.
„Každý, koho přistihneme s koněm, bude považován za povstalce,“ uvedl plukovník Tukur Gusau při vyhlášení rozhodnutí armády v Maiduguri, metropoli státu Borno, který je baštou povstalců z Boko Haram. Opatření armáda údajně přijala po konzultaci s ústřední vládou a s místními tradičními vládci, kteří často koně využívají jako znamení svého postavení.
Operace nigerijské armády v posledních týdnech údajně přerušily důležité zásobovací trasy islamistů, kteří tak podle Gusaua nemají dostatek paliva pro své vozy. Přesedlali prý proto na koně a osly. Na konci srpna při přepadu tří vesnic zabili islamisté asi 80 lidí, přičemž útočili právě ze sedel.
Porážka povstání na severovýchodě země, během něhož islamisté z Boko Haram zabili 15.000 až 17.000 lidí, je vedle boje s korupcí hlavní prioritou nového nigerijského prezidenta Muhammadua Buhariho. Jedním z jeho prvních rozhodnutí v úřadu bylo odvolání dosavadního velení armády.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner