Na seznam světového kulturního dědictví Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) přibyl telegram, kterým Rakousko-Uhersko vyhlásilo v roce 1914 válku Srbsku. Podle historiků šlo o vůbec první telegrafické vyhlášení války, napsala agentura APA.

unesco.org

O přijetí dokumentu na seznam UNESCO požádal srbský státní archiv už loni u příležitosti 100. výročí začátku první světové války. Telegram sepsal ve francouzštině tehdejší rakousko-uherský ministr zahraničí, hrabě Leopold Berchtold z Uherčic.

„Telegram je jedinečným svědectvím světové diplomacie a mezinárodně významným dokumentem,“ uvedlo UNESCO ve svém zdůvodnění zapsání telegramu na seznam památek.

Rakousko-uherské vyhlášení války Srbsku z 28. července 1914 stálo na počátku více než čtyř let bojů první světové války. Vídeň jím reagovalo na smrt následníka svého trůnu Františka Ferdinanda d’Este, kterého o měsíc dříve v Sarajevu zabil bosenskosrbský anarchista Gavrilo Princip.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner