Na sjezdu francouzské krajně pravicové strany Národní fronta (FN), který se o tomto víkendu koná v Lille, dnes vystoupí bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa Steve Bannon. Na twitteru to oznámil místopředseda strany Louis Aliot, podle něhož jsou si FN a Bannon blízcí v tom, že odmítají establishment. Hlavním bodem na programu sjezdu je nicméně schvalování nového názvu této protiimigrační strany, které navrhla její šéfka Marine Le Penová.

Bannon patřil k Trumpovým nejbližším spolupracovníkům během prezidentské kampaně a prvních měsíců v úřadě. Spoluzakladatel zpravodajského webu Breitbart.com, který byl pod jeho vedením znám výrazně protipřistěhovaleckou a nacionalistickou rétorikou, v Bílém domě zastával funkci strategického poradce. Z té byl po mnoha kontroverzích odvolán po sedmi měsících v době, kdy Trump čelil silné kritice kvůli reakci na násilnosti ve Virginii vyprovokované bělošskými rasisty.

Vedení Národní fronty uvedlo, že s Bannonem sdílí některé názory. „Reprezentuje odmítnutí establishmentu, přičemž jedním z jeho nejhorších symbolů je bruselská EU. Stejně jako Trump a Matteo Salvini porozuměl přání lidí, kteří chtějí mít svůj osud ve vlastních rukou,“ uvedl na twitteru Aliot. Salvini je šéfem italské krajně pravicové Ligy.

FN si od sjezdu slibuje zvýšení popularity, které by měla přinést i změna názvu uskupení. Tím se chce strana definitivně odříznout od dědictví svého kontroverzního zakladatele a otce současné předsedkyně Jeana-Marie Le Pena, několikrát odsouzeného za podněcování rasové nesnášenlivosti. Nové příznivce má přinést i změna programu, v němž se chce FN dál soustředit hlavně na imigraci a už ne tolik na kritiku eura.

FN loni utrpěla dvojí porážku ve volbách, když nejprve Marine Le Penová výrazně prohrála v druhém kole prezidentských voleb s Emmanuelem Macronem a poté strana v červnových parlamentních volbách v 577členném Národním shromáždění získala jen osm křesel.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner