Na téměř šesti stovkách škol po celé republice se budou v listopadu promítat filmy o vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968 a následné sovětské okupaci. Na toto téma je zaměřený 11. ročník projektu Příběhy bezpráví – měsíc filmu na školách, který byl dnes slavnostně zahájen.

Projekt je organizovaný vzdělávacím programem Jeden svět na školách společnosti Člověk v tísni. Každoročně seznamuje žáky základních a středních škol s moderními československými dějinami prostřednictvím projekcí filmů s besedou s pamětníky, historiky a filmaři. V tomto projektu se už uskutečnilo přes sedm tisíc těchto akcí.

Letošním tématem jsou události roku 1968. „Žákům českých škol chceme přiblížit, co se tehdy stalo, zdůraznit tragické následky vpádu a dlouholetého pobytu sovětské armády. Měli by vědět, že kvůli okupačním vojákům u nás umíraly stovky lidí. O sovětské tanky se navíc opíral normalizační režim, který devastoval zemi, komplikoval a ničil občanům životy a vedl k masivní emigraci,“ uvedl v tiskové zprávě Karel Strachota, ředitel programu Jeden svět na školách.

V tehdejším dění je podle něj možné vidět paralely se současnou situací na Ukrajině. „Stejně jako u nás v roce 1968 došlo i na Ukrajině, kterou Kreml považuje ‚za svou‘, k hrubému porušení mezinárodního práva. Ruská intervence na cizím území vedla k vleklému ozbrojenému konfliktu a k velké humanitární krizi,“ doplnil.

Zapojené školy letos také obdrží novou knihu Moskva posílá tanky. Jde o knihu vzpomínek na srpnový vstup vojsk do Československa a následné měsíce okupace naší země. Vzpomínky sestavil a redakčně upravil publicista Adam Drda. Závěr knihy je věnován přesahu do současnosti a situaci na Ukrajině. Školy také dostanou k dispozici výstavu deseti plakátů s touto tematikou s názvem U nás pomáhali taky.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner