Organizátoři pátečních vzpomínkových shromáždění na památku zavražděného slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky, kterých se na Slovensku a v zahraničí zúčastnily tisíce lidí, požadují vznik nové slovenské vlády. Zároveň svolali na nadcházející pátek do Bratislavy a dalších blíže neupřesněných měst na Slovensku demonstraci.

„Dnes je zřejmé, že premiér Robert Fico a ministr vnitra Robert Kaliňák nereprezentují hodnoty, za které se v pátek postavily tisíce lidí na Slovensku a ve světě. Z toho důvodu pokračujeme v občanských shromážděních a vyzýváme všechny občany, aby se k nám přidali a vytrvali,“ napsali organizátoři na sociální síti.

Občanští aktivisté, kteří stáli za vzpomínkovými shromážděními za Kuciaka a jeho přítelkyni, kromě vzniku nové důvěryhodné vlády bez lidí podezřelých z korupce a napojení na organizovaný zločin žádají i nezávislé vyšetření zmíněné vraždy za účasti mezinárodních vyšetřovatelů.

Rozsáhlou rekonstrukci vlády nebo vypsání předčasných voleb jako východisko z krize důvěry ve stát navrhl v neděli prezident Andrej Kiska, který také ohlásil jednání se zástupci politických stran. Opozice se v reakci přiklonila k novým volbám. Strana Most-Híd, která je jednou ze tří stran koalice a která minulý týden vyzvala Kaliňáka k rezignaci, požaduje rekonstrukci vlády.

Premiér a předseda nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie Robert Fico účast prezidenta na řešení krize odmítl. Případná rekonstrukce vlády bude podle něj výsledkem dohody koaličních stran.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner