Bratislava 4. června – Němečtí investoři na Slovensku si stěžují na nedostatek kvalifikovaných pracovních sil. Zapojí se proto do reformy vzdělávání učňů podle německého vzoru, napsala agentura DPA.

Nedostatek pracovních sil se podle šéfa slovensko-německé průmyslové a obchodní komory DSIHK Guida Glanii stává nejzávažnějším problémem zdejších německých investorů, především z automobilového průmyslu. Přitom právě kvalifikovaní a zároveň levní zaměstnanci v technicky orientovaných profesích byli na přelomu tisíciletí hlavním plusem Slovenska, které na ně přilákalo četné investory z Německa a dalších západních zemí.

Tuto výhodu ale země mezitím ztratila, vyplývá z průzkumů DSIHK mezi zdejšími německými podniky. Příčinu Glania spatřuje ani ne tak v tom, že se firmy o zaměstnance mezi sebou přetahují.

Problém představuje spíše roky zanedbávané učňovské školství, na Slovensku tak nyní chybí dorost. DSIHK se proto rozhodla zapojit do zavádění takzvaného duálního vzdělávaní učňů podle německého vzoru.

 

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner