Na západě Slovenska se dnes dopoledne srazila dvě malá transportní letadla, která se následně zřítila. Nehodu nepřežilo sedm lidí, sdělila ČTK mluvčí slovenských hasičů Zuzana Farkasová. Zraněných je 31. Na palubě letounů byli kromě posádky parašutisté, kteří nacvičovali hromadný seskok. Většina z nich stihla z letadel vyskočit. Mezi přeživšími je podle listu Denník N i jeden Čech. Jeden z letounů byl údajně přetížen.

K neštěstí došlo na slovensko-českém pomezí u obce Červený Kameň nedaleko města Ilava. Jedno letadlo se zřítilo do těžko přístupného terénu, další nedaleko zmiňované obce. Slovenská média informovala, že šlo o letadla L-410 české výroby. V obou letounech bylo podle úřadů dohromady 39 lidí.

Mezi oběťmi tragédie jsou piloti i parašutisté. „V prvním letadle zahynula dvoučlenná posádka, všem parašutistům se podařilo vyskočit. Ve druhém zahynula rovněž dvoučlenná posádka a tři parašutisté,“ řekl zástupce leteckého a námořního vyšetřovacího útvaru slovenského ministerstva dopravy Juraj Gyenes.

List Denník N napsal, že oběti tragédie jsou Slováci a že v jednom z letadel byl také občan České republiky, kameraman, který nehodu přežil.

Gyenes podle portálu Topky.sk řekl, že jedno z letadel údajně bylo přetíženo a z toho důvodu náhle kleslo. Zatím není jasné, zda tato skutečnost přispěla ke srážce letounů.

„Slyšel jsem náraz a vyběhl jsem před budovu. Viděl jsem, jak jedno z letadel rotuje k zemi a vyskakují z něj parašutisté,“ řekl jeden ze zaměstnanců obecního úřadu v obci Červený Kameň. Přeživší parašutisté utrpěli podle slovenských medií jen lehká zranění.

Parašutisté měli naplánovaný nácvik seskoku na letecké dny, které byly ohlášeny na nadcházející víkend na letišti Slávnica na západě Slovenska. Organizátoři na webu informovali, že akce se neuskuteční.

Na Slovensku jde v krátké době už o třetí letecké neštěstí. V červenci na východě země havaroval záchranářský vrtulník, v jeho troskách zahynuli pilot a tři záchranáři. Koncem minulého měsíce se na východním Slovensku zřítil i vojenský vrtulník. Nehodu nepřežil pilot, zbylí dva členové posádky utrpěli vážná zranění.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner