Na Slovensku v průběhu tohoto týdne na více než dvojnásobek stoupl počet ohnisek ptačí chřipky. Vyplývá to z údajů tamní státní veterinární a potravinové správy. Celkově se na Slovensku chřipka typu H5N8 vyskytla od závěru minulého roku zatím v 19 případech.

Jen v průběhu tohoto týdne úřady potvrdily 11 nových ohnisek ptačí chřipky, a to hlavně na jihu Slovenska. Ve všech případech šlo o volně žijí ptactvo, zejména labutě.

První ohnisko ptačí chřipky slovenské úřady odhalily v závěru minulého roku v malochovu drůbeže v okrajové části Bratislavy. Virus byl mezitím potvrzen v dalších dvou malochovech na západním i východním Slovensku, jakož i u kachen chovaných v zoologické zahradě v Košicích.

Výskyt ptačí chřipky se v uplynulých týdnech vyskytl i v několika dalších evropských státech, včetně České republiky. Virus typu H5N8 se snadno přenáší mezi ptáky, lidé se jím ale podle dosavadních poznatků nakazit nemohou.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner