Na sněmu hnutí STAN, které rozhodne o předvolební koalici s lidovci, dnes začaly námluvy stran pro případnou spolupráci po podzimních volbách. Předseda hnutí ANO Andrej Babiš na sněmu řekl, že starostové v uskupení s lidovci odvedou dobrou práci „i na vládní úrovni“. Podle místopředsedy TOP 09 Marka Ženíška by se některé strany po volbách měly proti „riziku ohrožení demokracie“ spojit a nespolupracovat s ním. TOP 09 dlouhodobě za hrozbu označuje právě Babiše.

Podle posledního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění by volby nyní vyhrálo Babišovo hnutí ANO s 32,5 procenta hlasů. ČSSD by volilo 22 procent lidí, komunisty 12 procent, ODS 8,5 procenta a TOP 09 pak 5,5 procenta. Lidovci by získali 6,5 procenta a STAN jedno procento.

Babiš na sněmu STAN jako ministr financí vypočítával, co vláda v posledních letech pro obce udělala a kolik peněz získaly. Pogratuloval hnutí STAN ke spojení s lidovci. Podle něj je jejich spolupráce úspěšná v obcích a krajích, jejich koalice pak odvede „dobrou práci i na vládní úrovni“. Starosty, kteří spravují obce, označil za „šéfy rodinné firmy“. Není podle něj zvláštní, že jsou populárnější než „klasičtí politici“.

Hnutí STAN do loňska spolupracovalo s TOP 09. Podle Ženíška by strany měly ukázat, že i rozchod se dá udělat s grácií a noblesou. Ženíšek na sněmu STAN uvedl, že pro TOP 09 je zásadní obrana systému parlamentní demokracie. Do voleb jdou strany sice s vlastní kampaní, po volbách by ale měly spojit své síly, míní Ženíšek.

Vedení TOP 09 Babiše dlouhodobě kritizuje. Varuje před koncentrací politické, ekonomické a mediální moci v rukou jednoho člověka a „oligarchizací české politiky“, ohrožuje to podle strany svobodu a demokracii. „Riziko (ohrožení demokratického systému) nelze zmírnit tím, že s ním začnu spolupracovat, ale tím, že mu budu aktivně čelit a bránit,“ uvedl dnes Ženíšek.

Podle šéfa lidovců Pavla Bělobrádka koalice se STAN vznikne na 99 procent. „Cílem je, aby ČR měla jednoznačně politickou sílu, která je proevropská, prozápadní a vyznává tradiční hodnoty,“ uvedl na sněmu Bělobrádek. Řekl, že je „potřeba zastavit trend“ omezování demokracie a diskuse. Desetiprocentní hranice hlasů, kterou musí dvojkoalice pro vstup do Sněmovny dosáhnout, se neobává. Uskupení vzniká prý i proto, aby „lidé měli koho volit“. „Naše uskupení musí jednoznačně deklarovat, že tu není proti někomu, ale pro něco,“ dodal předseda KDU-ČSL.

Podle Gazdíka podzimní parlamentní volby spolu s prezidentskými na jaře příštího roku představují „koktejl, zásadní pro parlamentní demokracii“. Ukážou, kam se země bude ubírat. „Má představa je stát jako dobře řízená obec… Nechceme firmu, a to ani rodinnou,“ uvedl Gazdík.

Místopředseda ČSSD a stranický volební manažer Jan Birke na sněmu dnes řekl, že hnutí STAN má rádo výzvy a je statečné. Okomentoval tak jeho předvolební spojení s lidovci. „Moje přání je, abychom se k sobě v kampani chovali slušně,“ dodal.

Místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija v programu své strany a STAN vidí víc spojujících než rozdělujících bodů. „Samozřejmě se neshodneme na všem, a to je nakonec v politice přirozené, ale vážíme si toho, že je možná korektní komunikace a férová dohoda,“ řekla na sněmu Udženija. Míní, že se hnutí rozhodlo pro „riskantní projekt s vládní stranou“, když se chce před volbami spojit s lidovci. Věří, že se po volbách poslanci ODS a starostů ve Sněmovně potkají a spolupráce bude „v tom, či onom uspořádání“ pokračovat.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner