Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) bude od ministra obrany Martina Stropnického (ANO) a zástupců generálního štábu žádat vysvětlení armádních nákupů. Novinářům to řekl v reakci na slova šéfa Sněmovny Jan Hamáčka (ČSSD), podle něhož ministerstvo obrany loni nevyčerpalo ze svého rozpočtu téměř čtyři miliardy korun. Výdaje na obranu tak klesly pod procento HDP a byly nižší než v roce 2015.

„Armáda teď potřebuje výrazné dovyzbrojení, modernizaci techniky z dob Varšavské smlouvy, je tu velký investiční dluh; všem nám záleží na tom, aby ho armáda dohnala,“ uvedl Sobotka.

Vládní KDU-ČSL chce na dnešní koaliční radě jako jedno z témat zařadit zvyšování výdajů na obranu. Chce tak zahájit koaliční debatu o tom, s jakým návrhem na navyšování peněz pojede v květnu zástupce české vlády na summit NATO do Bruselu, kde by měly členské státy předložit své plány na růst výdajů na obranu na dvě procenta hrubého domácího produktu. ČTK to dnes řekl poslanec KDU-ČSL Ivan Gabal.

„My jsme po přepočtu ze strany aliance loňský rok opět spadli pod jedno procento. A jak jsme všichni slyšeli amerického ministra zahraničí (Rexe) Tillersona, Spojené státy vybídly svoje partnery, aby na summitu NATO v květnu předložily závazný plán navyšování na dvě procenta,“ řekl Gabal.

Se svým stranickým kolegou z rozpočtového výboru Sněmovny Jaroslavem Klaškou připravil plán navyšování, který má vést k dosažení dvouprocentního cíle v roce 2023. „Ale myslím si, že je důležité, abychom se dohodli, že ten závazek chceme splnit a že je to klíčové pro zajištění naší bezpečnosti,“ uvedl.

O zdrojích na navyšování peněz musí podle něj koalice jednat. Pokud by se nedohodla, považoval by situaci za mimořádně vážnou. „Pak by asi KDU-ČSL šla s tímto závazkem do voleb, a ať rozhodnou voliči,“ dodal.

Americký prezident Donald Trump minulý týden po jednání s generálním tajemníkem Severoatlantické aliance prohlásil, že členské státy NATO se musí dostatečnými investicemi do armády podílet na společné obraně. Trump opakovaně kritizuje fakt, že většina aliančních států včetně České republiky ročně odvádí na obranu méně než dohodnutá dvě procenta HDP.

Jak jsme již zmínili, také předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) dnes kritizoval, že ministerstvo obrany loni nevyčerpalo téměř čtyři miliardy korun a výdaje na obranu tak klesly pod jedno procento HDP. Ministerstvo obrany se brání tím, že většina nevyčerpaných peněz je určena na úhradu už uzavřených smluv. Ministr Martin Stropnický (ANO) spojuje Hamáčkovu kritiku s blížícími se volbami.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner