Kyjev dovoluje ukrajinské tajné službě SBU mučit lidi podezřelé ze sympatií k proruským separatistům. Na Ukrajině také existují tajná vězení. Uvedl to britský list The Times s odvoláním na zástupce generálního tajemníka OSN pro lidská práva Ivana Šimonoviče.

Zpráva OSN podle deníku zaznamenává stovky případů nezákonného věznění, mučení a špatného zacházení s vězni. A to jak ze strany proruských separatistů, tak vládních sil. SBU se podle listu odmítla k obviněním vyjádřit.

Pošlapávání lidských práv představuje podle Šimonoviče v některých oblastech Ukrajiny zakořeněný a systematický jev, vyžadující naléhavě řešení. Dokument upozorňuje na mučení a vraždění vězňů separatisty, poprvé však také odhaluje šíři a brutalitu mučení na vládní straně,  i existenci pěti tajných vládních věznic.

Šimonović popsal případ, kdy zamaskovaní muži – zřejmě agenti státní bezpečnosti – unesli podezřelého, opakovaně jej udeřili do hlavy a říkali mu, že „nikdo neví, kde jsi – a je na tobě, zda se přiznáš, anebo tě pohřbíme v lese“.

Přiznání před kamerou a prázdné věznice

Maskovaní muži mu také kladivem rozdrtili levou ruku, bili jej do hlavy, zad a do kolen. „Byl nucen se před kamerou přiznat, že je členem ozbrojené skupiny. Pak jej únosci předali státním bezpečnostním složkám a byl uvězněn,“ líčí zpráva.

V jiném případu, popsaném OSN, agenti SBU připoutali podezřelého k radiátoru, přetáhli mu násilím přes hlavu plynovou masku a dusili jej. Dávali mu také elektrické šoky, nacpali mokrý hadr do úst, podrobili ho simulovanému topení, bili ho a kopali do genitálií.

V prosinci agenti SBU na vládou kontrolované části Doněcké oblasti vpadli do domu čtyřiasedmdesátileté ženy, protože pátrali po jejím synovi, uvedla dále zpráva. Když jej nenašli, zatkli ženu. Obvinili ji z terorismu a bili ji. Od té doby je za mřížemi.

OSN podle Šimonoviče musela minulý týden skončit s inspekční cestou proti mučení, protože ji bezpečnostní složky odepřely přístup do tajných věznic. SBU tvrdila, že do zařízení neumožnila přístup, protože tam nikdo není.

Obě strany uvěznily stovky lidí

Ukrajina je od dubna 2014 v ozbrojeném konfliktu s povstalci podporovanými Ruskem, tento konflikt si vyžádal na 9300 mrtvých. Nehledě na dojednané příměří od minulého měsíce opět stoupá intenzita přestřelek na frontové linii, do kterých se zapojují i těžké zbraně, ačkoliv ty měly být podle minských mírových dohod staženy z blízkosti fronty.

Obě strany uvěznily stovky lidí, aby tak zvýšily počty zajatců vhodných pro výměnu. Jako důvod k zatčení na ukrajinské straně podle listu stačí vyjádřit proruské názory, anebo být příbuzným se sympatizantem s rebely.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner