Nejméně jeden ukrajinský voják přišel o život a pět dalších utrpělo zranění v potyčkách s proruskými bandity v okolí přístavu Mariupol na jihovýchodě Ukrajiny během uplynulých 24 hodin. Oznámil to armádní mluvčí prezidentské kanceláře Oleksandr Motuzjanyk.

Obvinil současně proruské separatisty z porušování dohodnutého příměří i na dalších úsecích fronty, v okolí Luhanska a Doněcka, a to i palbou z děl a minometů. Epicentrem potyček se stala obec Šyrokyne u strategického přístavu Mariupol, kde „nepřítel vedl bezprecedentně silné dělostřelecké ostřelování z těžkých zbraní“. Během jediné hodiny tam na ukrajinské pozice dopadlo 114 dělostřeleckých a stovka minometných granátů.

Separatisté naopak tvrdí, že vládní síly během uplynulých 24 hodin porušily klid zbraní v 567 případech, a to i palbou z děl ráže 152 a 122 milimetrů. Při ostřelování byl prý vážně zraněn jeden povstalec a jeden civilista.

Konflikt ve východoukrajinském Donbasu si od svého propuknutí v dubnu 2014 podle odhadu OSN vyžádal už více než 9500 životů – vojáků, ozbrojených banditů i civilistů.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner