Jeden ukrajinský voják byl zabit a další tři zraněni vinou ostřelování pozic vládních vojsk na východě Ukrajiny proruskými separatisty z minometů. Oznámil to dnes list Ukrajinska pravda s odvoláním na místní úřady. Ty pohrozily, že v případě dalšího ostřelování mohou uzavřít přechody přes frontovou linii.

„Teroristé (…) ostřelovali z minometů pozice ukrajinských voják v okolí vsí Novozvanivka a Kalynovo. V důsledku toho zahynul voják 59. brigády a další tři byli zraněni,“ uvedla správa Luhanské oblasti, loajální ke Kyjevu. Zdůraznila, že „teroristé pokračují v naprostém porušování minských dohod ostřelováním obcí“ v okolí frontové linie.

Šéf oblastní správy varoval, že v případě dalšího vyhrocení situace bude kvůli bezpečnosti vojáků a civilistů nucen uzavřít všechny přechody mezi pozicemi vládních vojsk a separatistů.

V Donbasu na východě Ukrajiny je dosti běžné, že civilisté přecházejí přes frontovou linii; mnohdy na jedné straně bydlí, ale na druhé mají práci, anebo příbuzné.

Konflikt si za dva roky bojů vyžádal skoro 9200 mrtvých. I když boje od vyhlášení nového příměří loni v září výrazně zeslábly, občas dochází k výbuchům násilí. Podle březnové zprávy OSN během tří posledních měsíců na východě Ukrajiny přišlo o život 21 lidí a dalších 57 bylo zraněno.

Mírová jednání zůstávají již řadu měsíců na mrtvém bodu, zatímco Kyjev a Západ obviňují Rusko z vojenské podpory separatistů, což Moskva popírá. Obě strany se vzájemně obviňují z neplnění mírových dohod.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner