Zcela jinou atmosféru než v minulosti mělo dnešní setkání prezidenta Miloše Zemana se zastupiteli a starosty obcí Libereckého kraje. Zeman dnes při setkání v budově krajského úřadu v Liberci čelil hlavně kritice. Některým regionálním politikům vadilo to, jak prezident postupuje v souvislosti s odvoláním ministra financí Andreje Babiše (ANO). Někteří se domnívají, že nerespektuje ústavu. Prezident v odpovědích svůj postup hájil a řekl, že ústavu respektuje.

Setkání se zastupiteli a dalšími politiky daného kraje je tradičně jedním z prvních bodů prezidentských cest po regionech, obvykle bývá věnováno hlavně krajským tématům. Dnešnímu setkání ale dominovala celostátní politika a vládní krize. Většina pozvaných krajských politiků, včetně primátora Liberce Tibora Batthyányho (býv. ANO), navíc na setkání s prezidentem nepřišla.

Poslanec a krajský zastupitel Jan Farský (Starostové pro Liberecký kraj) předal Zemanovi výtisk ústavy s červeně zatrženým článkem 74: „Prezident republiky odvolá člena vlády, jestliže to navrhne předseda vlády.“ Zeman v Liberci prohlásil, že ústavu dobře zná a respektuje právo ministerského předsedy navrhnout odvolání jakéhokoliv člena vlády. Zdůraznil ale, že koaliční smlouva uvádí, že premiér to učiní pouze za předpokladu, že s odvoláním ministra souhlasí předseda dané koaliční strany, což je v tomto případě Babiš. Šéfa ANO tak prý odvolá až poté, co strany vypovědí koaliční smlouvu.

Zastupitel a náměstek libereckého primátora Jan Korytář (Změna pro Liberec) zase vyzval Zemana, aby se zamyslel nad svým chováním při nedávném přijetí premiéra Sobotky na Hradě, při jehož sledování se styděl. „Vaším hlavním záměrem bylo pana premiéra ponížit. Myslím, že je to lidsky nedůstojné, zvláště, když se takovým způsobem chová prezident republiky,“ uvedl Korytář. Zeman řekl, že vzhledem k měnícím se úmyslům předsedy vlády ohledně demise se prý nemůže divit, že se rozčílil. „I méně klidného člověka, než jsem já, by tato řekněme nedůvěryhodná sekvence rozčílila,“ vysvětloval Zeman své chování.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner