Asi tisícovka nacionalistů se dnes podle novinářů zúčastnila Ruského pochodu, který úřady vykázaly na okraj Moskvy. Organizátoři čekali desetinásobek, policie odhadla počet účastníků na 350. Rusko dnes slaví Den národní jednoty, kterým prezident Vladimir Putin nahradil někdejší oslavy bolševické revoluce z roku 1917.

Nacionalisté se domáhali osvobození svého vůdce Dmitrije Ďomuškina, stíhaného kvůli extremismu. Kromě tradičních hesel „Rusové vpřed!“ a „Sláva Rusku!“ zněly podle zpravodajského serveru Newsru.com i slogany, jaké lze obvykle slyšet na demonstracích liberální opozice: „Svobodu politickým vězňům!“, „Rusko bez Putina!“ či „Rusko je Evropa!“.

Policisté hned na začátku pochodu podle účastníků zabavili půlku transparentů, na kterých byly zakázané extremistické výzvy ke svržení diktatury, k odvolání prezidenta či k „desovětizaci“ země.

Pochody se konaly i v dalších městech, v Tule však podle očitých svědků „bylo více policistů než účastníků“. V Novosibirsku sice byly pochody dva, ale na „tradiční akci“ dorazilo 130 lidí a na „alternativní“ ještě méně.

Nacionalisté pořádají pochody od roku 2005. V minulých letech dostávali cizinci „neslovanského zjevu“ rady, aby v Moskvě raději nevycházeli na ulice. Terčem útoků extremistů se stali i zahraniční diplomaté. Před lety násilníci v jedné ze stanic moskevského metra právě 4. listopadu zmlátili osmapadesátiletého muže se švýcarským občanstvím tak brutálně, že zraněním podlehl. Mezi odsouzenými pachateli byl i nacionalistický aktivista.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner