Náklady na provoz nové karty na pražskou městskou hromadnou dopravu s názvem Lítačka nejsou výrazně nižší než náklady, které Praha platila za provoz kritizované karty Opencard. Uvedli to zastupitelé opoziční ODS, TOP 09 a Pirátů, které si dnes kvůli Lítačce primátorka Adriana Krnáčová (ANO) pozvala na schůzku. Lítačka postupně nahrazuje dosluhující Opencard, která město vyšla na 1,75 miliardy korun. Kvůli Opencard padly dnes u soudu nepravomocné podmíněné tresty.

Za vývoj a pořízení nové Lítačky zaplatilo město 8,2 milionu korun, měsíční náklady na provoz vycházejí na 4,4 milionu korun. Z informací, které poskytla zastupitelka Eva Vorlíčková (TOP 09), vyplývá, že provoz firmy Operátor ICT vyšel Prahu za poslední rok a půl na bezmála 100 milionů korun. Městská firma slouží výhradně k provozu karet na MHD a od nedávna i jako konzultační firma magistrátu. Vorlíčkové uložil dnes pražský městský soud v kauze Opencard nepravomocně podmíněný trest.

„Cena za vývoj je pochopitelně nižší než u Opencard. Ale srovnávat ceny za vývoj softwaru před deseti lety a dnes je naprosto nefér. Vývoj v této oblasti je ten nejrychlejší a sráží ceny razantně dolů. Pro mě je zásadní to, že měsíční náklady jsou v podstatě totožné jako u Opencard a žádnou úsporu nepřinesou,“ říká předseda pražské ODS Filip Humplík. Podle něj zelená kartička pouze nahradila červenou. „Slibovaná mobilní aplikace nikde. Možné využití pouze v MHD,“ doplnil Humplík.

Podobného názoru je i předseda klubu Pirátů Jakub Michálek. „Náklady se podařilo snížit jen o dvanáct procent, ale podle magistrátu je lze dále snižovat. Chceme, aby to radě uložilo zastupitelstvo,“ říká Michálek.

Předseda klubu zastupitelů TOP 09 Václav Novotný, kterého dnes soud v kauze Opencard zprostil viny, upozorňuje i na další okolnosti týkající se Lítačky. Podezření podle něj budí způsob, jakým byla Lítačka pořízena. Vedení města totiž bez otevřené veřejné soutěže vybralo jako dodavatele firmu XT-Card. „Nová karta Lítačka je projektem silné vlivové skupiny uvnitř hnutí ANO,“ píše Novotný v dopise, který rozeslal zastupitelům.

Soud dnes v kauze opencard uložil bývalému primátorovi Bohuslavu Svobodovi (ODS) podmíněný trest 2,5 roku, další exprimátor Tomáš Hudeček (dříve TOP 09) dostal dvouletou podmínku stejně jako někdejší radní pro dopravu Josef Nosek. Nejpřísnější potrestání – tříletou podmínku – si podle pražského městského soudu zaslouží bývalá radní pro IT Eva Vorlíčková a šéf magistrátního IT odboru Jan Teska. Deset z 15 obviněných včetně tří současných pražských zastupitelů soud zprostil viny. Verdikt není pravomocný, všichni odsouzení se na místě odvolali.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner