Náměstek hejtmana Olomouckého kraje Alois Mačák (ČSSD) dnes kvůli nejasnostem ohledně více než milionového daru od několika firem rezignoval. ČTK to sdělil hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD). Už v pondělí odstoupil z funkce dlouholetý primátor Prostějova Miroslav Pišťák (ČSSD), který od místního podniku dostal darem čtvrt milionu korun. Oba politici tvrdí, že peníze použili na svoji předvolební či osobní prezentaci.

„Dnes jsem obdržel rezignaci Aloise Mačáka na všechny funkce ve vedení Olomouckého kraje včetně rezignace na člena krajského zastupitele. Pan Mačák už není mým náměstkem pro oblast dopravy,“ uvedl Rozbořil.

Bývalý primátor Pišťák a dosavadní hejtmanův náměstek Mačák, který pochází z Prostějova, podle Mladé fronty Dnes v posledních třech letech dostali od soukromých firem na své soukromé účty celkem 1,6 milionu korun. ČSSD věnovali jen několik tisíc korun. Na Mačákův účet v letech 2012 a 2013 několik regionálních firem poslalo 1,35 milionu korun a Pišťák loni od firmy DT výhybkárna a strojírna Prostějov dostal 250.000 korun.

Pišťák a Mačák listu řekli, že peníze použili na financování volební kampaně. Vedení ČSSD ale o darech pro Mačáka a Pišťáka nic neví a už se začalo o okolnosti finančních transakcí zajímat. Pišťák později svoje vyjádření poopravil. „Možná jsem se uřekl. Tvrdím, že peníze byly použity v podobě, o jaké hovoří darovací smlouva. Na moji prezentaci a moje PR. To je vše. V žádném případě nebyly použity na volební kampaň sociální demokracie,“ řekl v pondělí ČTK Pišták.

Bývalý primátor tvrdí, že DT výhybkárna a strojírna Prostějov, která mu finanční dar poskytla, žádnou zakázku od města nedostala. Předsedou představenstva společnosti je Bedřich Grulich, který je členem ČSSD a prostějovský radní.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner