Ve slovenské veřejnoprávní televizi RTVS se dnes večer – po hlavních zprávách – obrátí k veřejnosti s mimořádným vystoupením všichni tři nejvyšší ústavní činitelé: prezident Andrej Kiska, následně předseda parlamentu Andrej Danko a nakonec premiér Robert Fico. Země žije v posledních dnech dvojnásobnou vraždou investigativního novináře a jeho snoubenky, případ otřásá slovenskou politikou.

„Neděle večer může rozhodnout o dalším politickém směřování země,“ napsal o očekávaných projevech server Aktuality.sk, pro který zastřelený žurnalista pracoval. „Hlava státu by tak po dnech mlčení chtěla přednést stanovisko k vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky,“ dodal s tím, že zatímco Kiska svůj projev avizoval již před pár dny, v sobotu jej následoval předseda vlády a vládní strany Směr Fico – a pak se přidal i Danko, který je předsedou Národní rady SR, jakož i vládní Slovenské národní strany.

Na obrazovce se má ještě dříve – v poledne – objevit ministr vnitra a místopředseda Směru Robert Kaliňák, kterého jedna ze tří vládních stran, Most-Híd, a opozice vybízí k demisi. Kaliňák odstoupit odmítá, v sobotu v rozhlase tvrdil, že nejprve musí objasnit vraždu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner