Francouzští vyšetřovatelé zatím nemají žádné důkazy, které by potvrzovaly možné napojení útočníka z Nice na radikální hnutí Islámský stát (IS). Rozhlasové stanici RTL to dnes řekl francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve. IS se v sobotu ke čtvrtečnímu útoku přihlásilo a jeho pachatele, který s kamionem najel do davu na pobřežní promenádě a zavraždil nejméně 84 lidí, prohlásilo za svého vojáka.

„Jde o útok, k němuž se přihlásil Islámský stát. Nyní musíme zjistit, jaká je souvislost mezi pachatelem toho ohavného útoku a teroristickými sítěmi. Takovou souvislost zatím vyšetřování nezjistilo,“ řekl ministr.

Jednatřicetiletý Tunisan Mohamed Lahouaiej Bouhlel vjel ve čtvrtek pozdě večer s 19tunovým kamionem na pobřežní promenádu do zóny vyhrazené pro pěší, kteří se v závěru státního svátku dobytí Bastily přišli podívat na tradiční ohňostroj. Během 45 sekund srazil na tři stovky lidí, včetně dětí, než jej policie zastřelila. Nejméně 84 lidí útok nepřežilo, celkem 308 dalších utrpělo zranění. V nemocnici je stále 59 lidí, o 29 z nich se starají lékaři na jednotkách intenzivní péče, informoval dnes ministr.

O tom, jaký měl tuniský útočník pro svůj čin motiv a zda mohl souviset s jeho radikalizací, se spekuluje už od víkendu. Bouhlelův otec médiím řekl, že jeho syn „neměl žádný vztah k náboženství“, podle sestry trpěl psychickými problémy a v minulosti se nervově zhroutil. Podle několika lidí z Bouhlelova okolí, které citovala francouzská média, zřejmě nešlo o nijak zbožného muslima, protože se prý nemodlil, nechodil do mešity, jedl vepřové a pil alkohol.

Agentura AP ale dnes citovala Bouhlelova strýce žijícího v Tunisku, podle nějž jeho synovce asi před dvěma týdny kontaktoval alžírský člen Islámského státu a podařilo se mu jej naverbovat. Britský bulvární list The Daily Mail zase napsal, že analýza útočníkova mobilního telefonu ukázala, že rozvedený otec tří dětí se choval promiskuitně a že měl sexuální styky jak se ženami, tak s muži.

Kvůli útoku v Nice se ráno znovu sešla bezpečnostní rada státu, které předsedal prezident François Hollande. V zemi dnes končí třídenní státní smutek, v poledne obyvatelé drželi minutu ticha za oběti.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner