Pravicová koalice v čele s konzervativním Svazem pro lidové hnutí (UMP) bývalého prezidenta Nicolase Sarkozyho porazila v nedělním prvním kole francouzských místních voleb nacionalistickou Národní frontu (FN). Původně se čekalo, že ta bude mít velkou podporu. Na třetím místě skončila podle očekávání vládní levice. To je výsledek voleb, který zveřejnilo ministerstvo vnitra.
Protiimigrační a protievropská Národní fronta, která očekávala nejméně 30 procent hlasů, získala jen 25,4 procenta hlasů. Koalici tradiční pravice, které průzkumy předpovídaly nejvýš 29 procent, podpořilo 32,5 procenta voličů. Vládní socialisté a jejich spojenci získali 21,4 procenta hlasů, což je více, než předvídaly průzkumy.

Nedělní hlasování bylo podle místních analytiků testem voličských preferencí před krajskými volbami koncem letošního roku a prezidentskými a parlamentními volbami na jaře 2017. FN, která loni vyhrála volby do Evropského parlamentu ve Francii se ziskem 24,8 procenta hlasů, doufala, že upevní svou pozici nejsilnější politické formace v zemi. Druhá pozice je tedy pro FN určitým zklamáním, přestože získala více hlasů než loni.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner