Násilnosti během úterní předvolebního mítinku předpokládaného republikánského kandidáta na prezidenta USA Donalda Trumpa v Albuquerque ve státě Nové Mexiku byly spíše než politickým protestem předem připraveným dílem výtržníků. Podle agentury AP to předpokládají místní úřady. Několik účastníků totiž mezitím otevřeně doznalo, že jejich cílem bylo způsobit potíže.

Úterní Trumpovo vystoupení se rychle změnilo v násilné protesty, řada demonstrantů skákala po hlídkových vozech a rozbíjela okna. Šest policistů bylo po zásahu kamením zraněno.

„Byly to nepokoje, za kterými stál dav, který chtěl ničit veřejný majetek a ublížit nevinným občanům využívajícím své ústavní právo k poklidnému shromáždění,“ uvedl člen městské rady Dan Lewis. Mezi demonstranty byli spatřeni i lidé s tetováními charakteristickými pro hispánské gangy Sureňos, které mají vazby na mexickou mafii.

Nové Mexiko má ze všech států USA nejvyšší procento hispánských obyvatel. Velkou část z nich Trumpovy nenávistné výroky vůči hispánským a především mexickým přistěhovalcům pobuřují. Ostře se proti Trumpovi staví i guvernérka Nového Mexika Susana Martinezová, jediná americká guvernérka hispánského původu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner