O vzrušené situaci po referendu z minulého týdne, při němž Britové rozhodli o odchodu z Evropské unie, bude dnes dopoledne v Londýně jednat britská vláda. Její předseda David Cameron bezprostředně po ohlášení výsledků oznámil, že během příštích tří měsíců z vedení kabinetu odejde.

Odpoledne má o budoucích politických krocích diskutovat britský parlament. První schůze po brexitu se sejde v situaci, kdy veřejné mínění v zemi je hluboce rozděleno a Skotsko ohlásilo záměr uspořádat nové referendum o nezávislosti.

Konflikty po referendu zmítají i opozičními labouristy, jejichž šéf Jeremy Corbyn bude večer na schůzi vedení obhajovat svůj post. Jeho stínový kabinet se o víkendu fakticky rozpadl a mnozí poslanci šéfovi strany vyčítají chabou obhajobu sounáležitosti s EU během kampaně před referendem.

Nečekaný výsledek hlasování bude tématem i debaty zastupitelů severoirského regionálního parlamentu. S ulsterskou premiérkou Arlene Fosterovou budou poslanci jednat o referendu, jehož celostátní výsledky byly opačné, než mínění severoirských voličů.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner