Honduraský opoziční kandidát Salvador Nasralla žádá přepočítání všech hlasů odevzdaných v prezidentských volbách nebo přímý volební souboj s dosavadním prezidentem Orlandem Hernándezem. Napsal to v úterý na facebooku. V listopadových volbách podle volební komise vyhrál Hernández, jehož opakovanou kandidaturu ale ústava neumožňuje. Po volbách v zemi vypukly násilné demonstrace.

Podle oficiální volebních výsledků získal Hernández 43 procent hlasů a Nasralla přes 41 procent. Volební komise ale zatím vítěze voleb neohlásila.

„Žádám přepočítání všech odevzdaných hlasů, aby byli všichni spokojeni,“ napsal Nasralla. „Pokud vám to nestačí, proveďme druhé volební kolo,“ dodal. Volba prezidenta je v Hondurasu jednokolová a k vítězství stačí prostá většina. K uspořádání druhého kola za účasti Hernándeze a Nasrally by se musel změnit volební zákon.

Nasrallova středolevá strana původně žádala přepočítání jen třetiny hlasů a její požadavek podpořili pozorovatelé Evropské unie a Organizace amerických států. Nasralla ve volbách zpočátku vedl, pak bylo ale počítání hlasů na den přerušeno a nakonec převážil Hernández.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner