Rusko by nemělo a nesmí být izolováno, řekl po pátečním jednání summitu NATO generální tajemník aliance Jens Stoltenberg. Aliance podle něj nejen posiluje svou obranu kvůli nové bezpečnostní situaci, ale nadále se také snaží o konstruktivní dialog s Moskvou.

„Nechceme novou studenou válku, nechceme nové závody ve zbrojení a nehledáme konfrontaci,“ řekl Stoltenberg. Připomněl, že Rusko je největší soused NATO, stálý člen Rady bezpečnosti OSN a hraje významnou roli při zvládání bezpečnostních výzev v Evropě i v jejím okolí.

Aliance má podle Stoltenberga právě kvůli vyšší vojenské aktivitě v Evropě zájem dohodnout se s Ruskem na „pravidlech provozu“. Je totiž třeba vyhnout se nehodám a nedorozuměním.

Aliance už řadu měsíců poukazuje například na agresivní chování ruských vojenských pilotů v mezinárodním vzdušném prostoru nad Baltským mořem. Stoltenberg proto dnes uvítal „zvýšený zájem z ruské strany řešit transparentnost, snižování rizika a leteckou bezpečnost v baltské oblasti“. Ruský prezident Vladimir Putin se totiž v tomto smyslu vyjádřil při své nedávné návštěvě Finska. Generální tajemník ale podotkl, že zná ruská vyjádření jen z médií, a tak čeká, zda se na stole ocitnou také nějaké konkrétní návrhy.

Stoltenberg uvedl, že o rozhodnutích varšavského summitu bude informovat ruskou stranu ve středu na jednání Rady NATO-Rusko. „Nemáme co skrývat a budeme s nimi mluvit, abychom se vyhli nedorozuměním,“ poznamenal.

Aliance na summitu kromě jiného rozhodla o posílení své vojenské přítomnosti na východním křídle o několik tisíc vojáků. Stoltenberg připomněl, že Moskva v minulých letech výrazně investovala do svých vojenských schopností a na Ukrajině ukázala, že je v Evropě odhodlána vojenskou sílu použít a narušit územní celistvost a suverenitu této země.

„Věřím v transparentnost, předpověditelnost, ve snahu vyhnout se eskalaci situaci a zvyšování napětí,“ poznamenal Stoltenberg před novináři.

Po ruské anexi Krymu v roce 2014 přerušilo NATO s Moskvou veškerou praktickou spolupráci. Jedním z mála kanálů k politickým diskusím tak zůstala právě Rada NATO-Rusko, kde ruskou stranu na velvyslanecké úrovni zastupuje ruský ambasador u NATO Alexander Gruško. Poslední schůzka rady se uskutečnila v dubnu, tehdy si ale obě strany navzájem jen v zásadě zopakovaly své rozdílné postoje.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner