Ruské ministerstvo obrany dnes obvinilo Severoatlantickou alianci z šíření protiruské hysterie před aliančním summitem. NATO dlouhodobě kritizuje ruská blesková cvičení jako ohrožení stability.

Mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov dnes sdělil, že blesková cvičení, jimiž se testuje připravenost ruské armády, nejsou porušením žádných dohod, jež Rusko podepsalo.

„Je zřejmé, že skutečný cíl těchto výroků o ruské vojenské hrozbě je rozvířit záměrně paniku a udržovat představu o zrádném nepříteli s cílem zajistit si kolosální vojenské rozpočty,“ uvedl Konašenkov.

Podle něj jsou protiruské výroky generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga určeny daňovým poplatníkům v zemích aliance, kteří budou muset přispět na odvrácení imaginární vojenské hrozby Ruska.

Stoltenberg dnes kritizoval Rusko za pokračující podporu separatistů na východní Ukrajině a za soustřeďování vojáků na ukrajinských hranicích. Žádal Rusko, aby respektovalo suverenitu Ukrajiny.

Aliance Rusko také delší dobu kritizuje za blesková cvičení, při nichž Rusové rychle přemísťují velké počty vojáků a uvádějí jednotky do akce bez předchozího varování. NATO se loni vyslovilo pro úpravu pravidel o přítomnosti pozorovatelů na manévrech. Rusko na svá blesková cvičení pozorovatele nezve. Summit NATO se bude konat začátkem července v Polsku.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner