Moskva 10. dubna (ČTK) – Z moskevského vězení dnes vyšel opoziční předák Alexej Navalnyj, odsouzený koncem března k 15 dnům za mřížemi za to, že při zatýkání na protivládní demonstraci kladl odpor policii. Novinářům to oznámil Navalného spolupracovník Leonid Volkov.

Policisté Navalného odvezli z demonstrace proti korupci v ruské vrcholné politice, kterou sám opoziční předák zorganizoval v Moskvě a dalších velkých ruských městech. V metropoli se na protestu sešlo několik desítek tisíc lidí, zadržena byla zhruba tisícovka z nich.

Navalného soud kromě patnáctidenního vězení odsoudil k pokutě 20.000 rublů (8700 Kč) za organizování masových akcí a narušování veřejného pořádku. Podle úřadů totiž protest moskevská radnice nepovolila. Důvodem akce, která se rozšířila do zhruba 80 ruských měst, byl protest proti údajnému obohacování premiéra Dmitrije Medveděva.

Údajné důkazy o premiérově pohádkovém majetku obsahoval film, který natočil Navalného Fond proti korupci. Premiér prý disponuje ohromnými pozemky v elitních lokalitách, vlastní dvě jachty, byty v historických vilách nebo vinařství v Itálii.

V reakci na film, který na internetu zhlédly miliony Rusů, Medveděv obvinil Navalného z pomluv vyrobených za peníze „soukromých sponzorů“.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner