Předák ruské opozice Alexej Navalnyj, kterému úřady nedovolily kandidovat v dnešních prezidentských volbách s odvoláním na pravomocné odsouzení k podmíněnému trestu za údajnou krádež, upozorňuje na falšování voleb a překážky kladené pozorovatelům. Těch má po celé zemi, jak tvrdí, více než 33.000. „Už se dá směle prohlásit: spletli se ti, kdo říkali, že na těchto volbách se bude méně falšovat, protože (Vladimir) Putin i tak všechny porazí,“ napsal opozičník na svém webu.

Už sám začátek voleb byl podle něj tradiční: pozorovatele v Krasnodarském kraji prostě nepustili do volebních místností pod záminkou, že všechna místa pozorovatelů už jsou obsazená, a to „podivnými týpky z úřadů“.

Na videozáznamu z Dálného východu je podle Navalného zase vidět, že hlasovací lístky už byly v urnách ještě před tím, než se otevřely volební místnosti, byť podle zákona má být urna prázdná a zapečetěná. Dochází podle něj také ke „klasickému“ vhazování padělaných hlasovacích lístků do uren.

Nevládní organizace Golos, která roky monitoruje ruské volby, ale před časem byla úřady kvůli financování z ciziny označena za „zahraničního agenta“, se zatím dopočítala více než dvou tisícovek případů porušení pravidel, včetně vhazování lístků do volebních uren či opakovaného hlasování.

Navalnyj také pokáral sedm vyzyvatelů hlavního favorita voleb, stávajícího prezidenta Vladimira Putina, že o volebních podvodech dosud mlčí, a to i na twitteru, na svých webech a v sociálních sítích. „Jak já (a to nejsem kandidát), tak tisíce lidí po celé zemi (kteří také nejsou kandidáti a většina z nich ani nevolila) celý den hovoříme o porušeních pravidel, vhazování padělaných hlasovacích lístků, podvodech atd. A co naši ‚kandidáti‘? (…) Zaručuji, že ve 21 hodin moskevského času všichni prohlásí: dostali jsme tak málo hlasů, protože to zfalšovali,“ napsal. „Tito kandidáti si nezaslouží váš hlas, nesnažili si jej odpracovat a teď nevyvíjejí ani nejmenší snahu jej ubránit. Přestaňte podporovat ty, kdo na vás kašlou. Jinak tak tomu u nás bude vždy,“ vzkázal voličům.

Navalnyj na svém webu také zveřejnil interaktivní mapu s údaji o účasti a porušování pravidel v jednotlivých regionech.

Navzdory Navalného tvrzení o mlčení Putinových soupeřů šéf sítě regionálních štábů prezidentské kandidátky Xenije Sobčakové Timur Valejev si podle listu Vedomosti postěžoval na četné přehmaty při hlasování v Dagestánu na Kavkaze, včetně přepadení pozorovatelů či hromadného svážení voličů.

Volební komise v Moskevské oblasti mezitím potvrdila jako fakt, že v obci Ljubercy jeden z členů volební komise vhodil do urny svazek hlasovacích lístků, jak potvrdil záznam z kamery. Urna byla následně zapečetěna a všechny hlasy budou označeny za neplatné. Případ vyšetřuje policie. Podobně po Navalného upozornění na vhození lístků byla zapečetěna i jedna volební urna v Rostově na Donu.

Šéfka ústřední volební komise Ella Pamfilovová mezitím jako „žertovnou“ odmítla první stížnost z Krasnodarského kraje na jihu Ruska, požadující zrušit výsledky prezidentských voleb. Pamfilovová ujišťuje, že zajistí, aby volby byly svobodné a poctivé, přestože Navalnyj obvinil komisi, že chystá „grandiózní podfuk“ s miliony hlasů, aby zajistila Putinovi zvolení prezidentem při náležitě vysoké účasti.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner