Ruský opoziční předák Alexej Navalnyj dnes oznámil, že svolává na 28. ledna celostátní akci, s níž chce podpořit bojkot březnových prezidentských voleb. Navalnyj k bojkotu vyzval v pondělí poté, co ho ústřední volební komise odmítla zaregistrovat jako kandidáta.

Komise své všeobecně očekávané rozhodnutí zdůvodnila pravomocným odsuzujícím rozsudkem vyneseným nad Navalným za závažný trestný čin, čímž byl opozičník zbaven pasivního volebního práva. Navalnyj byl v květnu odsouzen k podmíněnému trestu pětiletého vězení za údajné rozkradení lesnického podniku. Politik obvinění odmítl a proces označil za zpolitizovaný.

Ruský prezident Vladimir Putin již oznámil, že ve volbách bude kandidovat, a dnes předal volební komisi potřebné dokumenty. Jeho vítězství je prakticky jisté vzhledem k tomu, že má pod kontrolou hlavní celostátní média a v průzkumech mínění mu vyjadřuje podporu přes 80 procent dotázaných.

Poté, co komise v pondělí oznámila vyřazení Navalného z volebního boje, vydal prohlášení, v němž vyzval k širokému bojkotu voleb hlavy státu, které jsou vypsané na 18. března. Chystané volby jsou totiž podle něj fraškou, neboť se jich smějí zúčastnit jen Putin a kandidáti, které si sám vybral. „Jít k takovým volbám znamená hlasovat pro lži a korupci,“ zdůraznil.

V dnešním prohlášení, které zveřejnil na své webové stránce, poukázal na to, že „Putin a Kreml“ potřebují vysokou účast voličů. Zároveň všechny ostatní kandidáty obvinil, že Putinovi pomáhají k vítězství.

„Odmítáme nazývat opětné jmenování Putina volbami,“ napsal dnes Navalnyj. „28. ledna uspořádáme ´celostátní´ akci na podporu stávky voličů,“ dodal bez dalších podrobností.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner