Rusko chce do příštích prezidentských voleb provést rozsáhlou reformu bezpečnostních složek, které by mělo zastřešit nově zřízené ministerstvo státní bezpečnosti. Oznámil to dnes obvykle dobře informovaný list Kommersant s odkazem na nejmenované zdroje. Kreml odmítl informaci potvrdit.

Do roku 2018 by se součástí nového ministerstva měla stát kontrarozvědka FSB, kremelská ochranka FSO a zahraniční rozvědka SVR. Ministerstvo pro mimořádné události by mělo být zrušeno a jeho kompetence rozděleny mezi ministerstvo obrany a vnitra, uvedl ruský list.

Plánovaná reforma by podle ruského listu měla přispět k efektivnějšímu řízení bezpečnostních a policejních struktur a k potlačení korupce v jejich řadách. Reforma už fakticky začala, když prezident Vladimir Putin v dubnu místo vojsk ministerstva vnitra zřídil Národní gardu a pravomoci vězeňské a migrační služby převedl pod ministerstvo vnitra, napsal Kommersant.

Podle jeho zdrojů bude základem nového rezortu tajná služba FSB, která dostane v rámci ministerstva prakticky stejné pravomoci, jaké měl sovětský Výbor státní bezpečnosti, obávaná tajná služba KGB.

Ministerstvo státní bezpečnosti (MGB) v sovětské éře existovalo. Fungovalo krátce ve válečném roce 1941, a pak mezi roky 1946-53, tedy v období tvrdých stalinských represí. Jeho nejdéle sloužící šéf Viktor Abakumov byl v roce 1954 popraven.

Reforma má podle Kommersantu stát nemalé prostředky. Jen na výplatu finančních kompenzací propuštěným zaměstnancům budou zapotřebí miliardy rublů. Součástí změn má být i odstranění dosavadních šéfů bezpečnostních složek včetně předsedy Vyšetřovacího výboru (SKR, obdoba americké FBI) Alexandra Bastrykina.

Ruský prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov dnes odmítl informace Kommersantu o vzniku ministerstva státní bezpečnosti potvrdit.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner