Návrh, aby nad činností předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Aleny Vitáskové dohlížel přímo premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), není podle ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD) příliš šťastný. Mládek to řekl dnes na tiskové konferenci s tím, že je spíše pro variantu, aby nad činností Vitáskové případně dohlížela vláda jako celek.

Problém nastal poté, co od začátku ledna 2016 vznikl, co se týká statutu vedení Energetického regulačního úřadu (ERÚ), nesoulad mezi služebním a energetickým zákonem. Úpravu energetického zákona, která by měla potvrdit, že Vitásková zůstane ve funkci až do poloviny příštího roku, poslanci totiž zatím neschválili. Ve třetím čtení ji projednají zřejmě až tento měsíc. Úřad už přitom dříve varoval, že kvůli tomu, že jeho vedení přejde od začátku letošního roku pod služební zákon, nastane bezvládí.

Server IHNED.cz minulý týden napsal, že se rodí plán, jak Vitáskovou z čela ERÚ odstavit. Na „úřednické“ místo Vitáskové má dohlížet přímo premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Ten pak také rozhodne o tom, zda ji postaví mimo službu, nebo ne.

„Z návrhu svěřit to panu premiérovi jsem poněkud v rozpacích. Mohlo by ho to postavit do nekomfortní, sporné situace,“ řekl dnes Mládek. Uvedl, že při případné diskusi na vládě bude podporovat spíše to, aby na šéfku ERÚ dohlížela vláda jako celek, případně, aby kompetence zůstala v rukou náměstka ministra vnitra pro státní službu Josefa Postráneckého. „Otázkou je, jestli se to dá po této linii řešit. Jsme na ´neprobádané půdě´, kdy není jasné, který zákon převažuje,“ dodal Mládek.

Po skončení mandátu Vitáskové příští rok má vzniknout Rada ERÚ. Má mít pět členů s pětiletým funkčním obdobím, jeden má být jejím předsedou. Předseda bude moci vést radu nejdéle tři roky.

Služební zákon uvádí, že z jeho působnosti jsou vyjmuti mimo jiné členové Rady ERÚ, mezi které má patřit i její šéf. Funkci předsedy ERÚ do doby, než rada vznikne, ale nezmiňuje vůbec. Podle dřívějšího vyjádření Postráneckého proto pozice pod služební zákon patří.

V polovině listopadu Postránecký Vitáskovou vyzval, aby urychleně sama sebe a své místopředsedy pod služební zákon zařadila. Ta to ale s odkazem na energetický zákon odmítla. Pokud by pod služební zákon přešla, musela by funkci kvůli svému trestnímu stíhání opustit.

Ministerstvo průmyslu se s ERÚ dlouhodobě dostává do sporů. Zatím naposledy byla Vitásková Mládkem kritizována za to, že odmítala vypsat podporu obnovitelným zdrojům energie ve výši 42 miliard korun pro letošní rok. ERÚ podporu vypsal až na základě nařízení vlády těsně před koncem roku. Cenové rozhodnutí ale nepodepsala Vitásková, která je na dlouhodobé dovolené v zahraničí, ale místopředseda úřadu Jan Nehoda.

Mládek přesto dnes uvedl, že aktuálně o odvolání Vitáskové neusiluje. „Navzdory tomu, co se psalo v některých médiích, jsem to nikdy ani nedělal,“ dodal ministr.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner