Praha 12. července (ČTK) – Návrh skupiny poslanců, kteří chtějí zavést v zákoně přehled povinností podnikatelů, čelí ve Sněmovně návrhu na zamítnutí. V dnešním druhém čtení novely zákona o Hospodářské komoře ČR a Agrární komoře ČR ho vznesl poslanec Petr Kudela (KDU-ČSL), který k němu měl výhrady, s nimiž se ztotožnil i ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). Výhrady měla již dříve ve svém stanovisku i vláda. O zamítnutí či schválení návrhu rozhodnou poslanci až na zářijové schůzi. Hospodářský výbor doporučil novelu schválit.

Takzvaný Právní elektronický systém (PES) by umožnil podnikatelům, aby spravovali přes internet a na jednom místě přehled svých povinností vyplývajících ze zákonů a prováděcích vyhlášek. Přehled povinností podnikatelů by vedla Hospodářská komora a podnikatelé by tak od příštího roku měli ucelený přehled o tom, které povinnosti musí plnit podle českých zákonů. Systém může podle komory podnikatelům ušetřit desítky miliard korun ročně.

Návrh kromě jiného zavádí povinnost navrhovatele právního předpisu zpracovat ve stanovené struktuře do samostatné přílohy přehled povinností podnikatelů, které z tohoto návrhu vyplývají. Poslanec Kudela poukázal na to, že vedle vlastního textu zákona a důvodové zprávy se bude zavádět nová povinnost, a to přikládat přehled povinností podnikatelů. Ptal se například, co se stane, když přehled povinností nebude v souladu s textem zákona a zda to nebude předmětem sporů, či kdo bude vyžadovat plnění povinnosti vzniklé z nařízení Evropského parlamentu a Rady EU.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) označil návrh za případ, kdy je cesta do pekel dlážděna dobrými úmysly. Návrh je podle něj duplicitou sám o sobě. „Takže když se říká, že přílohou zákona má být seznam povinností, které ten zákon ukládá, tak se tím říká, že přílohou zákona má být ten zákon. Protože pokud je v zákoně něco jiného než povinnost, tak to tam nemá co dělat,“ prohlásil.

Zpravodaj Martin Kolovratník (ANO) návrh naopak podpořil. Argumentoval mimo jiné tím, že přílohou zákona má být jen standardizovaná tabulka, a ne zákon. Na Kudelovu adresu řekl, že jeho argumentaci nerozumí.

Ačkoli vláda zaujala k návrhu neutrální stanovisko, vyjádřila v něm současně zásadní připomínky. Návrh podle vlády především představuje podstatný zásah do principů demokratického právního státu a v mnoha ohledech vyvolává pochybnosti o souladu s ústavním pořádkem. Předloha podle vlády také neoprávněně zvýhodňuje podnikatele tím, že jim poskytuje komfortnější přístup k jejich právním povinnostem. Návrh by rovněž zasáhl do ústavního práva vlády vydávat vyhlášky tím, že by komora měla právo vládě předkládat návrhy nařízení a vláda by měla povinnost je ve stanovené lhůtě projednat, varuje stanovisko vlády. Návrh navíc podle vlády obsahuje takové legislativně technické chyby, že je v praxi nepoužitelný.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner