Starosta města Nazaret, kde podle křesťanské tradice strávil dětství Ježíš Kristus, zrušil letošní oslavy Vánoc. Město, v němž většinu obyvatel tvoří izraelští Arabové a jehož starosta je muslim, tak reaguje na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa o Jeruzalému.

Městská rada dnes oznámila, že starosta Alí Sallám nařídit omezit naplánovaná umělecká vystoupení, festival i vánoční trhy. „Rozhodnutí (Donalda Trumpa) nás připravilo o radost ze svátků, proto oslavy letos zrušíme,“ sdělil Sallám.

Nazaret leží na severu Izraele, žije v něm přes 75.000 lidí a nachází se tam množství křesťanských staveb. V současné době vyznává 70 procent jeho obyvatel islám, zbytek jsou křesťané.

Křesťanská tradice Nazaret řadí k nejposvátnějším místům, neboť podle pověsti právě zde archanděl Gabriel zvěstoval Panně Marii, že porodí Ježíše.

Každoroční oslavy Vánoc jsou velkým lákadlem pro turisty a zdroj příjmu pro místní obyvatele.

Město se ke zrušení oslav rozhodlo kvůli Trumpovi. Minulý týden ohlásil, že uznává Jeruzalém za hlavní město Izraele, což pobouřilo celý muslimský svět. Status města zatím není z pohledu mezinárodního práva definitivní, čeká se na výsledek izraelsko-palestinských rozhovorů, jež jsou ale přerušeny.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner