Nedožité osmdesáté narozeniny Václava Havla připomenou po celém světě Česká centra. Celoroční vzpomínání na prvního polistopadového prezidenta zahájí na začátku března výstava Portrét Václava Havla v moldavském Kišiněvě. Další akce jsou v plánu například v Japonsku nebo ve Spojených státech, řekla ČTK mluvčí Českých center Petra Jungwirthová.

„Akce připomínající exprezidenta Havla pořádáme po celé Evropě, ale i v zámoří, nejdále asi v USA a Tokiu,“ uvedla Jungwirthová. Česká centra v jednotlivých zemích zvolila různé formy jak Havla a jeho odkaz přiblížit veřejnosti v zahraničí. Budou se hrát Havlovy divadelní hry, předčítat jeho texty, některá centra jdou cestou besed a přednášek. „Připomene se celá Havlova tvorba,“ shrnula Jungwirthová.

Havel, který zemřel v prosinci 2011, by osmdesátiny slavil 5. října. Většina vzpomínkových akcí je proto načasovaná na podzim. Výjimkou jsou Česká centra v Moldavsku a Rumunsku, jimiž na jaře projde výstava Portrét Václava Havla. Soubor podobizen dramatika, esejisty, disidenta a politika Havla, které vytvořili čeští umělci různých tvůrčích i názorových směrů, představí 2. března České centrum v moldavském Kišiněvě. Odtud se pak díla v polovině dubna přesunou do rumunské Craiovy a v létě do druhého největšího města Rumunska Kluže.

Podle kurátora výstavy Františka Zachovala se výstava snaží vyhnout tomu ukázat jednostranný názor nebo pohled. „Jádrem výstavy je pluralita názorů významných výtvarných umělců na samotného Václava Havla nebo jeho působení,“ uvedl. Dodal, že sám Havel varoval před tím, aby se z jeho myšlenek jednou stanou hesla. Soubor exponátů zahrnuje například díla Milana Knížáka, Jiřího Kovandy, Kurta Gebauera, Jiřího Davida, nedávno zesnulého Bořka Šípka a dalších českých umělců.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner