Přinejmenším 20.000 lidí se dnes sešlo v centru rakouské metropole Vídni s cílem vyjádřit podporu migrantům, kteří utíkají do Evropy z Blízkého východu, Asie a Afriky před válkami a bídou. Po mítinku se na náměstí Hrdinů uskutečnil koncert solidarity, informovala agentura APA.

Podle odhadu policie se k akci konané pod heslem „Uprchlíci vítejte“ sešlo nejméně 20.000 lidí. Sami organizátoři ale mluví o přibližně 60.000 účastnících. Cílem akce bylo nejen vyjádřit solidaritu s běženci, ale také odmítnout rostoucí podporu pravicově populistické Svobodné straně Rakouska (FPÖ).

Jen během září přišlo do Rakouska kolem 200.000 migrantů, z nichž mnozí utekli před válkou v Sýrii. Tato migrační vlna vyvolala u části z 8,5 milionu Rakušanů obavy a odrazila se minulý víkend v regionálních volbách v Horních Rakousích výrazným úspěchem strany FPÖ, která prosazuje protiimigrační politiku.

Demonstranti, kteří dnes prošli centrem Vídně k budově parlamentu, nesli transparenty s různými nápisy podporujícími běžence či odmítajícími protiimigrační opatření – jako například „Žádné zdi kolem Evropy“. Mezi účastníky byla řada studentů i rodiny s dětmi, poznamenala agentura Reuters.

Předák FPÖ Heinz-Christian Strache, který volá po ochraně „křesťanského a západního charakteru“ Rakouska, kandiduje na starostu rakouské metropole ve volbách vypsaných na 11. října. Vídeň je ovšem tradičně baštou Sociálnědemokratické strany Rakouska (SPÖ) kancléře Wernera Faymanna.

Strache chce na hranicích Rakouska vybudovat plot, který by zastavil příval migrantů. Většina běženců ale zemí jen prochází na cestě dál do Evropské unie, především do Německa a severských států.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner