Nejméně 24 uprchlíků utonulo v moři u řeckého ostrova Samos. Mezi oběťmi vytaženými z vody je podle řecké pobřežní stráže také deset dětí, informuje agentura AFP. Deset lidí se údajně podařilo zachránit.

Člun s migranty mířícími do Řecka se potopil zřejmě krátce po vyplutí z Turecka. Pobřežní stráže Řecka a agentury pro ochranu vnějších hranic Evropské unie Frontex se po svědectví zachráněných lidí pustily do pátrání po pohřešovaných.

Pět ze zachráněných se drželo kusu dřeva, což dovedlo úřady k předpokladu, že se migranti přepravovali na dřevěné lodi. Ve valné většině případů přitom využívají nafukovacích gumových člunů, které pro ně na tureckém pobřeží chystají převáděči.

Jde o druhé ztroskotání lodi v této oblasti v posledních dvou dnech. Ve středu se potopil člun u řeckého ostrova Kos. Zahynulo přitom sedm lidí, včetně dvou dětí.

Od začátku roku se z Turecka na řecké ostrovy přeplavilo podle různých zdrojů 40.000 až 47.000 lidí, z toho zhruba 80 až 90 procent s právem na azyl. Většinou se jedná o Syřany, Iráčany a Afghánce, kteří prchají před válkou, násilím či perzekucí. Počet obětí nebo pohřešovaných kvůli nepříznivému zimnímu počasí je od začátku roku přes 200.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner