Caracas 21. července (ČTK) – Nejméně dva mladí demonstranti přišli o život ve Venezuele při potyčkách během čtvrteční generální stávky, vyhlášené opozicí proti prezidentovi Nicolásovi Madurovi. Oznámily to místní úřady.

Demonstrant, zastřelený na předměstí Caracasu Los Tuques, měl 24 let, druhý, zastřelený ve Valencii na severu země, byl o rok mladší, upřesnila prokuratura, aniž by se zmínila, kdo je za zastřelení obou mladých mužů zodpovědný. Policie podle obranců lidských práv zatkla více než 170 lidí.

Násilnosti, provázející demonstrace proti Madurovi, si během čtyř měsíců vyžádaly už 99 životů, poznamenala agentura AFP a připomněla, že i čtvrteční stávku provázely tvrdé střety mezi demonstranty a policií, v některých čtvrtích Caracasu i dalších měst vyrostly na ulicích barikády.

Venezuelská opozice ve čtvrtek zahájila čtyřiadvacetihodinovou celostátní stávku proti vládě prezidenta Nicoláse Madura a jejímu záměru zbavit se parlamentu, který má od loňského ledna pod kontrolou opozice. Nahradit ho má Ústavodárné shromáždění, do něhož jsou volby vypsány na 30. července.

Odpůrci vlády se obávají, že prezident si chce touto cestou posílit moc a postupně v zemi vybudovat diktaturu. Maduro je kvůli tomu terčem široké mezinárodní kritiky, americký prezident Donald Trump Caracasu pohrozil ekonomickými sankcemi, pokud se Maduro pokusí přepsat ústavu.

Další protivládní akcí opozice má být v sobotu masová demonstrace v Caracasu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner