Asi milion dolarů (25,6 milionu Kč) stála podle agentury AFP hostina, kterou u příležitosti svých 93. narozenin dnes uspořádal zimbabwský diktátor Robert Mugabe pro tisíce svých přívrženců. Mugabe řídí zemi na jihovýchodě Afriky pevnou rukou od vyhlášení její nezávislosti na Británii v roce 1980. Je nejstarší hlavou státou na světě a příští rok chce opět kandidovat v prezidentských volbách.

Každoroční extravagantní oslavy prezidentových narozenin pobuřují obyvatelstvo, které trpí velkou nezaměstnaností a nedostatkem potravin. Co obnášela letošní hostina se zatím neví, ale loni Mugabe nabídl hostům například velké množství sloního a buvolího masa a také dort, který vážil 92 kilogramů, tedy počet odpovídající jeho věku.

Mugabe odmítá kritiky a hodlá dál vládnout. „Většina lidí si myslí, že není, kdo by mě nahradil. Kdybych si myslel, že to již nemohu dělat, řekl bych to, aby mě má strana nahradila. Avšak prozatím si nemyslím, že bych to měl říkat,“ prohlásil ve státní televizi prezident. Kromě jiného nařídil, aby děti u příležitosti jeho narozenin nešly do školy a slavily s ostatními.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner