Nejstarším mužem na světě je 112letý Izraelec, který přežil pobyt v koncentračním táboře v Osvětimi. S odvoláním na vydavatele příručky Guinnessovy světové rekordy o tom informovala agentura AP. Jisrael Kristal se rekordmanem stal poté, co v lednu zemřel dřívější držitel titulu Japonec Jasutaró Koide.

Izraelec Kristal se narodil v září 1903 do ortodoxní židovské rodiny žijící nedaleko města Žarnów asi 120 kilometrů jižně od Varšavy, tehdy v carskému Rusku. Později se přestěhoval do Lodže, kde pracoval v rodinné cukrářské firmě. Během druhé světové války žil v lodžském ghettu, později ho nacisté poslali do vyhlazovacího tábora v Osvětimi.

Během holokaustu zahynuli všichni jeho příbuzní včetně první ženy a dvou dětí. On sám měl na konci války 37 kilogramů. V roce 1950 se s druhou ženou a synem přestěhoval do Izraele, kde pokračoval v rodinné cukrářské tradici.

„Neznám tajemství dlouhého života,“ uvedl v izraelské Haifě při převzetí Guinessova certifikátu Kristal. „Myslím, že vše je určené shora a my se nikdy nedozvíme důvod,“ dodal.

„Poznal jsem chytřejší, silnější i lépe vypadající muže než já, kteří už nejsou naživu. Vše, co nám zbývá, je pracovat tak usilovně, jak můžeme, a pokoušet se znovu vystavět to, co jsme ztratili,“ uvedl rovněž Kristal, který dnes dosáhl věku 112 let a 179 dní.

Předchozí držitel titulu nejstarší muž planety Jasutaró Koide z japonské Nagoji, který zemřel v lednu, se dožil 112 let a 312 dní. Jeho receptem na dlouhý život bylo nepít alkohol, nekouřit a obecně nic nepřehánět.

Nejstarší žijící osobou na světě je Newyorčanka Susannah Mushattová Jonesová, která loni 6. července oslavila 116. narozeniny.

Rekord v dlouhověkosti drží Francouzska Jeanne Louise Calmentová, které bylo v době smrti v roce 1997 122 let a 164 dní.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner